
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.5 mm |
| Width | 5.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 5.7 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Color | White |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 2 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Length | 4.4958 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 4.5 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
| Contact Pitch | 2.5 mm |
Stock: 105
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16368
Ext.Price$0.16368
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16368 | $0.16368 |
| 10 | $0.14592 | $1.45920 |
| 50 | $0.13008 | $6.50400 |
| 100 | $0.11334 | $11.33400 |
| 500 | $0.09875 | $49.37500 |
| 1000 | $0.09457 | $94.57000 |
| 3000 | $0.09057 | $271.71000 |
| 5000 | $0.08673 | $433.65000 |
